Zašifrovaná data – jak postupovat při infikaci ransomware

Ransomware je aktuálně nejoblíbenější technika hackerů, jak si vcelku jednoduše vydělat slušné peníze. Jedná se o druh malware, který po svém spuštění uživateli zablokuje přístup ke všem datům (nejčastěji zašifrováním dat), a následně za jejich dešifrování požaduje peníze.

Platby drtivá většina ransomware požaduje v anonymní měně bitcoin (BTC). Ceny za dešifrování se pohybují od 0.1 BTC (~34.000 CZK) do 48 BTC (~16.320.000 CZK).

Ransomware se do OS nejčastěji dostane lidskou chybou – příloha k mailu, zdánlivě bezpečná aplikace, odkliknutí bezpečnostního varování apod. Také se ovšem do OS může dostat chybou v děravém síťovém SW jako Flash nebo Java, dokonce někdy stačí pouze otevřít stránku se škodlivou reklamou.

Z těchto důvodů ransomware představuje obrovské riziko pro jednotlivce i společnosti. Infekce ransomware není neobvyklá a není to žádná ostuda – může se to stát komukoli (také už jsem si svojí chybou znehodnotil mnoho svých dat, nutno ovšem poznamenat, že vše neprodleně obnovil ze zálohy).

Je důrazně doporučeno nic neplatit, jelikož tím autory podporujete k další činnosti. Bohužel, někdy to je jediná cesta, jak svá cenná data získat zpět. Veřejnost si často myslí, že ransomware není žádný problém, že stačí chvíli hledat na internetu a na daný druh ransomware najdete dekrypter (aplikace, která umožňuje soubory zadarmo rozšifrovat). Není to tak úplně pravda.

V současnosti evidujeme cca. 450 různých rodin ransomware (počítám jen ty řádně zdokumentované). Dekryptery jsou aktuálně dostupné cca. pro čtvrtinu rodin. To nám dává teoretickou pravdědobnost 3 : 1, že zašifrovaná data v současnosti neobnovíte. V praxi je to číslo samozřejmě jiné, ale rozhodně nebude o moc lepší – nejrozšířenější rodiny ransomware často nejsou dešifrovatelné.

Níže si povíme, jak správně identifikovat rodinu ransomware, zjistit, zdali pro ni existuje dekrypter – pokud ano, jak obnovit data. Následně si řekneme, jak se ransomware zbavit.

Než začneme, měli bychom zmínit ještě jednu věc. Některé rodiny ransomware ve svém zobrazovacím okně zobrazují odpočítávání a hrozí postupným mazáním dat (zde příklad). V takovém případě je doporučeno v prvé řadě PC urychleně vypnout a již nezapínat!


Krok #1: Identifikace ransomware

Nejprve je logicky nutné ransomware identifikovat, abychom věděli, co dělat dál. Pro spolehlivou identifikaci ransomware můžeme použít vzorek samotného malware, nebo vzorek zašifrovaných souborů a soubor s instrukcemi zanechaný daným ransomware.

Váš úkol je tedy zajistit vzorek pro spolehlivou identifikaci za použití jedné z variant. Jednodušší a rychlejší je druhá varianta, ale pro zajímavost zde zmíníme i první, která je samozřejmě přesnější, ale nedoporučena pro běžné uživatele. Nutno zmínit, že ve většině případů druhá varianta postačí.

Identifikace pomocí vzorku ransomware (nedoporučeno):

► Návod

Vzorek ransomware obvykle nalezete v lokacích %appdata%, %localappdata% a %temp%. Pokud nevíte, jak se do těchto lokací dostat, stiskněte kláv. zkratku win + R, do textového pole následně zadejte požadovanou cestu (např. %appdata%) a stiskněte Enter.

Také se můžete ve Správci úloh podívat na běžící procesy, identifikovat běžící ransomware, kliknout na něj pravým tlačítkem a otevřít lokaci procesu. V obou případech aplikaci zkopírujte na Plochu.

Po zajištění vzorku ransomware jej analyzujte webovou službou VirusTotal.

 • Navštivte VirusTotal.
 • Klikněte na tlačítko Nahrát a zkontrolovat soubor a vyberte požadovaný vzorek ransomware.
 • Uplynulo-li posledního skenu více než 24 hodin, kliknutím na tři tečky v horním pravém rohu rozbalte menu a zvolte možnost Analyzovat znovu.
 • Po dokončení analýzy se vám zobrazí výsledky.
 • Zde můžete vidět, jak daný ransomware detekují různé AV. Důležité informace také můžete naleznout v komentářích.

Nyní tedy snad víme, o co se jedná. Díky tomu můžeme snadno dohledat dekrypter – pokud existuje. Pokud ne, máme v tuto chvíli smůlu.


Identifikace pomocí zašifrovaného souboru a instrukcí k odšifrování (doporučeno):

Jak již bylo zmíněno výše, díky analytikovi Michael Gillespie skupině MalwareHunterTeam je tato metoda velmi snadná, jelikož vytvořili a udržují online službu, jež je schopna určit, kterým druhem ransomware jste byli infikováni. K tomu je ovšem nutné zajistit vzorek zašifrovaného souboru a TXT soubor s instrukcemi.

Pokud OS můžete normálně používat a ransomware neukazuje odpočítávání, klidně můžete k PC připojit USB disk (samozřejmě prázdný, jinak riskujete zašifrování jeho obsahu) a jedoduše požadované soubory např. z Plochy na disk přetáhnout. Riziko přenosu infekce na flash disk a následné infikace jiného OS je mizivé.

Pokud OS nelze používat nebo ransomware ukazuje odpočítávání a hrozí postupným mazáním dat, případně pokud si jen chcete být jistí, je doporučeno v prvé řadě OS urychleně vypnout. Následně stáhněte live linux ISO (např. Fedora), vytvořte si bootovací USB disk a nabootujte z něj na infikovaném PC.

Pokud můžete, překopírujte veškerá svá zašifrovaná data na jiné úložiště. Tento krok byste s největší pravděpodobností stejně museli provést v pozdější fázi. Pokud u sebe aktuálně nemáte dostatečně velké médium, překopírujte pouze dva libovolné zašifrované soubory a soubor s instrukcemi (obvykle něco jako HELP_DECRYPT.TXT, bývá na Ploše, případně v Dokumentech). Následně soubory přesuňte na PC s přístupem k internetu a můžeme zjistit, jakým ransomware jsou data šifrována.

 • Otevřete si dvě kopie (ve dvou panelech) stránky ID Ransomware.
 • Nejprve v prvním panelu nahrajte jeden ze zašifrovaných souborů a vyčkejte na výsledek.
 • idrw
 • Přesuňte se do druhého panelu, ve kterém nahrajte soubor s instrukcemi k dešifrování a vyčkejte na výsledek.
 • idrw1
 • Výsledky v obou panelech porovnejte a měli byste dojít k jasnému výsledku. ID Ransomware vám také prozradí, zdali je možné daný ransomware možné zdarma dešifrovat.
 • idrw2
► Možné výsledky ID Ransomware
 • V případě snadné možnosti obnovy dat IDR zobrazí následující hlášku a obvykle vás pošle přímo k dekryptoru – stačí kliknout na Klikněte zde pro více informací o ****.
 • idrw2
 • V případě složitější a problematičtější možnosti obnovy dat zobrazí IDR následující hlášku. V takovém případě to již chce použít Google a mít nadprůměrné znalosti IT. Nebo si zde založte téma, rádi vám pomůžeme.
 • idrw3
 • V případě kompletní absence dekrypteru zobrazí IDR následující hlášku. V tomto případě je opravdu jediná možnost data zálohovat a čekat na dekryptor.
 • idrw4
 • Pokud se jedná o čerstvou rodinu ransomware, která ještě není dostatečně zdokumentovaná a analyzovaná, zobrazí IDR následující hlášku. V tomto případě použijte Google, případně se zde zeptejte.
 • idrw5
 • Pokud IDR daný ransomware nezná, zobrazí následující hlášku. V tomto případě doporučuji založit si zde vlákno, může se totiž jednat o známý a dešifrovatelný ransomware, který služba jenom nezná. Pokud se opravdu jedná o čerstvý nezdokumentovaný kousek, poskytnutím svých vzorků a informací můžete pomoci dekryptor vytvořit.
 • idrw6
Krok #2: Obnova dat

V předchozím kroku jste se dozvěděli, jakým typem ransomware jste byli infikováni a zdali je dešifrovatelný.

Pokud není dešifrovatelný, máte následující možnosti:

 • obnovit data ze zálohy
 • zašifrovaná data odložit a doufat, že se v budoucnu objeví dekryptor (ne moc pravděpodobné)
 • zaplatit výkupné autorům ransomware (to prosím pokud možno nedělejte, podporujete tím autory ransomware a znehodnocujete tím práci všech malwarefighterů)

Pokud je dešifrovatelný, data stačí přesunout na jiný PC a odtud je pomocí dekrypteru dešifrovat. K dekrypterům na jejich stránkách zpravidla naleznete podrobné instrukce. Obvykle je potřeba mít zašifrovanou i nezašifrovanou verzi souboru. Většinu dekrypterů má na svědomí Emsisoft a Demonslay335, dále Kaspersky, Trend Micro, AVG, Avast...

K dekrypteru vás je schopna nasměrovat služba ID Ransomware. Pokud selže, můžete použít Google nebo se zeptat zde.

Krok #3: Odstranění ransomware

Vzhledem k tomu, co jsou některé rodiny ransomware schopny provést s/v OS, nedoporučuji se pouštět do čištění. Naopak doporučuji přenést veškerá důležitá data z celého fyzického disku s infikovaným OS na externí médium. Následně celý disk vyčistit a nainstalovat čistou instalaci Windows.

Návody na čistou instalaci + vyčištění disku (DISKPART část v návodech) naleznete zde:

Krok #4: Prevence

Zálohovat, zálohovat, zálohovat.

Chcete-li vědět, jak se účinně bránit před ransomware, vyhraďte si chvíli volného času a pročtěte si celou Příručku Bezpečnosti.
Hezký den. smile

Top